• Perşembe
  • icon icon YÜKSEK : 26 °C DÜŞÜK : 22 °C
more
Y :
26 °C
D :
22 °C
Rüzgar :
6,02 KmPH
Nem Oranı :
% 63
22.Ağustos.2019 Perşembe
23.Ağustos.2019 Cuma
24.Ağustos.2019 Cumartesi
weather-icon Perşembe
Y :
26 °C
D :
22 °C
R :
6,02 KmPH
N :
% 63
weather-icon Cuma
Y :
29 °C
D :
26 °C
R :
4,81 KmPH
N :
% 56
weather-icon Cumartesi
Y :
30 °C
D :
28 °C
R :
3,63 KmPH
N :
% 56
Umurbey’de rüzgar gülünün temeli atıldı
Umurbey’de rüzgar gülünün temeli atıldı

Umurbey Belediyesinin 7 milyon liralık yatırımla yapımı için harekete geçtiği rüzgar gülünün temeli düzenlenen törenle atıldı.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Belediyesinin rüzgar gülü projesi için bugün Umurbey’de temel atma töreni düzenlendi.

Törene Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, AK Parti Lapseki İlçe Başkanı Halil Özer, 3E Enerji Şirketinin Genel Müdürü Bora Güçlü, Umurbey Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Kurban kesiminin ardından rüzgar gülü projesi hakkında açıklamalarda bulunan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Küçük bir belde belediyesi olmamıza rağmen Umurbeyimizi her alanda öne çıkaracak projeler geliştiriyoruz. Bu noktadan hareketle rüzgar gülü projesine büyük önem veriyoruz. Bugün itibariyle temeli atıyoruz. En geç 1,5 aylık süreçte rüzgar gülünü beldemize kazandırmış olacağız. Çanakkale’nin parlayan yıldızı konumundaki Umurbeyimizi Türkiye’nin marka beldesi haline getirinceye dek çalışmaya ilk günkü azim ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“HER AY 10 AİLENİN ELEKTRİK FATURASINI ÖDEYECEĞİZ”

Başkan Yavaş, 7 milyon liraya mal olacak rüzgar gülünün belediyeye aylık 100 ila 150 bin lira arasında gelir getireceğini belirterek, “Buradan vatandaşlarımıza bir müjde vermek istiyorum. Her ay seçeceğimiz 10 ailenin elektrik faturasını Umurbey Belediyesi olarak biz ödeyeceğiz” diye konuştu.

“BÜYÜK GELİR SAĞLAYACAĞIZ”

Yüklenici firma yetkilisi 3E Enerji Genel Müdürü Bora Güçlü ise, "Başkanımızın büyük çabaları sonucunda temel atmak suretiyle projenin ilk aşamasını gerçekleştiriyoruz. Rüzgar gülümüz saatte bin kilovat enerji üretebilecek güçte olup, dünyanın en gelişmiş sistemleri ile donatıldı. 55 metre kanat çaplı ve yüksekliği de 70 metre. Bölgenin rüzgarı çok iyi olduğu için rüzgar gülünün hayli verimli çalışacağını düşünüyoruz. Yenilenebilir enerji sayesinde, çevreyi hiç tahrip etmeden Umurbey Belediyesine çok iyi bir gelir sağlayıp, böylesine büyük bir enerjiyi sisteme kazandırmış olacağız" ifadelerini kullandı.