• Perşembe
  • icon icon YÜKSEK : 26 °C DÜŞÜK : 22 °C
more
Y :
26 °C
D :
22 °C
Rüzgar :
6,02 KmPH
Nem Oranı :
% 63
22.Ağustos.2019 Perşembe
23.Ağustos.2019 Cuma
24.Ağustos.2019 Cumartesi
weather-icon Perşembe
Y :
26 °C
D :
22 °C
R :
6,02 KmPH
N :
% 63
weather-icon Cuma
Y :
29 °C
D :
26 °C
R :
4,81 KmPH
N :
% 56
weather-icon Cumartesi
Y :
30 °C
D :
28 °C
R :
3,63 KmPH
N :
% 56
Umurbey’de başpehlivan bir kez daha Orhan Okulu
Umurbey’de başpehlivan bir kez daha Orhan Okulu

5. Geleneksel Umurbey Yağlı Pehlivan Güreşlerinin finalinde rakibi İsmail Koç’u yenen Orhan Okulu, üst üste ikinci kez başpehlivan oldu.

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde bu yıl 5’incisi düzenlenen Geleneksel Yağlı Pehlivan güreşlerinde 30 başpehlivanın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından 650 pehlivan er meydanına çıktı.

Umurbey Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Güreş Ağalığını Cengizhan Örs’ün yaptığı güreşler büyük ilgi gördü.

Umurbey Belde Stadı’nda gerçekleştirilen güreşleri; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Garnizon Komutanı Yarbay Türker Altıngöz, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş ve AK Parti Lapseki İlçe Başkanı Halil Özer’in yanı sıra çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi.

Gün boyu devam eden müsabakalar, miniklerden başpehlivanlığa kadar tüm kategorilerde büyük çekişme içine geçerken, başpehlivanlık finalinde rakibi İsmail Koç'u yenen Orhan Okulu Umurbey’de üst üste ikinci kez başpehlivan oldu.

Birincilik kürsüsünde boy gösteren Orhan Okulu, ikinci olan İsmail Koç, üçüncü sıradaki Ali Gürbüz ve Hüseyin Gümüşalan’a kupaları Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, Umurbey Güreş Ağası Cengizhan Örs ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Öte yandan Umurbey Güreş Ağası Cengizhan Örs, Umurbey’de bir sonraki yıl düzenlenecek yağlı pehlivan güreşlerinin ağalık ihalesinde en yüksek teklifi vererek 6. Geleneksel Umurbey Yağlı Pehlivan Güreşlerinin güreş ağası olmaya hak kazandı.

Güreşlerin sona ermesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, bu yıl 5’incisini düzenleyerek geleneksel hale getirdikleri Umurbey Yağlı Pehlivan Güreşlerini hem ata sporuna sahip çıkmak hem de milli birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirmek amacıyla hayata geçirdiklerini kaydetti.

Başkan Yavaş, her geçen yıl ivme kazanan Umurbey Yağlı Pehlivan güreşlerinin Türkiye’nin önde gelen güreş organizasyonlarından biri haline geldiğini ifade ederek, “Bugün 30 başpehlivanın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından gelen 650 pehlivan çeşitli kategorilerde Umurbey er meydanına çıktı. Büyük mücadeleye sahne olan güreşler izledik. Yağlı güreşlerimiz her geçen yıl popülaritesini artırıyor. Çanakkale’nin parlayan yıldızı konumundaki beldemiz bu vesileyle marka değerini yükseltiyor” diye konuştu.